سرگرمی

تحقیق درباره عید نوروز ایرانیان

 

 

 

عید نوروز، به عنوان یکی از مهم‌ترین جشن‌ها و تقویم‌های فرهنگی و مذهبی در ایران، همواره مورد توجه و تحقیقات فراوانی قرار گرفته است. این جشن، به عنوان عید بهاری و آغاز سال نو در تقویم شمسی، با شادی و خرمی در سراسر ایران و حتی کشورهای دیگر جشن گرفته می‌شود. در این تحقیق، به معرفی برخی از مهم‌ترین جوانب عید نوروز و آیین‌های مرتبط با آن، پرداخته شده است.

 1. تاریخچه عید نوروز: عید نوروز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین جشن‌های ایران، دارای تاریخچه‌ای بسیار قدیمی و پرافتخار است. مردم ایران از دوران باستان با رعایت رسومی مانند پاشیدن آب به روی زمین، تغییر لباس و شستن بدن، آغاز سال نو را جشن می‌گرفتند. با گذشت زمان و با تغییراتی که در فرهنگ و تمدن ایران صورت گرفت، عید نوروز به یکی از مهم‌ترین جشن‌های مردمی و مذهبی تبدیل شد.
 2. آیین‌های عید نوروز: عید نوروز، با رعایت آیین‌های خاص و متنوع، به صورت شاد و خرم در سراسر ایران جشن گرفته می‌شود. برخی از این آیین‌ها عبارتند از: پاشیدن آب، تنظیم سفره هفت‌سین، پختن شیرینی‌های سنتی، خرید و تزیین هفت‌سینها، قرائت سوره های قرآن، نشستن در خانه های باز، بازدید از خانواده و دوستان و …
 3. مطالب خنده دار در مورد عید نوروز: به دلیل شادی و خرمی که در این جشن وجود دارد،

  اولین عید نوروز ایرانیان کی بود ؟

  با توجه به منابع تاریخی، اولین عید نوروز ایرانیان به دوران پادشاهی هخامنشیان بازمی‌گردد که در آن زمان به عنوان جشنی به مناسبت فصل بهار و شروع سال نو برگزار می‌شد. این جشن در طول تاریخ ایران به یکی از مهمترین جشن‌های مردمی و سنتی تبدیل شده است و هنوز هم در ایران و بسیاری از کشورهای اطراف به عنوان یک جشن ملی و مهم جشن گرفته می‌شود

  دلیل انتخاب عید به نام نوروز ؟

  نوروز، به معنای روزهای نو است و بر پایه تقویم شمسی ایرانی محاسبه می‌شود که با روز بهاری برابری خورشیدی (حوالی 20-21 مارس) شروع می‌شود. انتخاب نام نوروز به دلیل آن است که با شروع بهار و نور جدیدی که با خود به همراه دارد، همه چیز به صورت جدید شروع می‌شود. به علاوه، بر اساس باورهای سنتی، این روزها با روح و جان و جدیدی دوباره پر می‌شود و همچنین اعتقاد دارند که این روزها برای خانواده‌ها و جامعه به صورت فرصتی برای بازدید از هم و پذیرایی از یکدیگر است

  نظر افراد مشهور در مورد عید نوروز

   

  نوروز به عنوان یکی از مهمترین و محبوب‌ترین جشن‌های ایرانیان، برای بسیاری از افراد مشهور و معروف جذابیت ویژه‌ای دارد. در ادامه، نظرات برخی از این افراد را درباره عید نوروز بیان می‌کنیم:

  1. فریدون مشیری: نویسنده و شاعر ایرانی گفته است: “نوروز یعنی نور خورشید و زیبایی و طراوت و سبزه و آب و آتش و فرشتگان. آنقدر که نوروز بر ما غالب می‌شود، غم و اندوه و بی‌امیدی و مشکلات زندگی ما را فراموش می‌کنیم.”
  2. احمد شاملو: شاعر معاصر ایرانی که درباره نوروز می‌گوید: “برای من نوروز یعنی شروعی نو به زندگی، شروعی نو به هر چیزی که ما در آینده به دست خواهیم آورد.”
  3. شهریاری: بازیگر و کارگردان سینمای ایرانی در مورد نوروز گفته است: “نوروز برای من یعنی شروعی دوباره، شروعی که هر کس برای خودش باورش را دارد.”
  4. سهیل معینی: شاعر معروف ایرانی که درباره نوروز می‌گوید: “نوروز برای من یعنی تجدید زندگی، شروعی دوباره، شروعی با آرامش، صلح و آرامش.”
  5. سینا شعبانخانی: طراح لباس ایرانی معروفی که درباره نوروز گفته است: “نوروز برای من یعنی آغاز تابستان و شروع زندگی دوباره. در این روزها همه چیز شادی و زیبایی است

   

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا