تقویم حجامت در سال 1400 ( آشنایی با بهترین زمان حجامت و فواید آن )

 

تقویم حجامت در سال 1400

تقویم حجامت در سال 1400 را بدانیم . در این مطلب از سایت حالیشه تصمیم داریم در مورد حجامت و بهترین زمان برای حجامت صحبت کنیم. در ابتدا  در مورد خجامت بیشتر بدانیم؟

حجامت چیست ؟

حجامت عملی است که از دیرباز در طب سنتی ایران رایج بوده و طبقات مختلف جامعه از آن بهره می‌برده‌اند. حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از بیماری‌ها بکار می‌رود و دارای سابقه تاریخی هفت هزار ساله و مورد تایید و تاکید اسلام می باشد.

 

حجامت توسط وسایل کاملا بهداشتی و یک بار مصرف انجام می‌شود. به وسیله لیوان مخصوص، بادکش کرده و سپس با تیغ جراحی خراش سطحی داده و مجدد بادکش کرده و خون می‌گیرند. در قدیم بوسیله دهان و از طریق شاخ گاو مکش می‌کردند. امروزه حجامت دارای مجوز است و انجام آن منع قانونی ندارد.

تقویم حجامت در سال 1400

تقویم حجامت در سال 1400

به توصیه ائمه شیعه بهتر است که حجامت در روزهای خاصی از ماه‌های قمری انجام شود. در این مقاله از سایت حالیشه می‌توانید از این روزها اطلاع پیدا کنید. اگر به دنبال تعیین یک برنامه مناسب برای حجامت در سال ۱۴۰۰ هستید، با ما همراه باشید.

چند نکته مهم درباره شرایط کلی حجامت

روزهایی که برای حجامت در این تقویم وارد شده برای اشخاص عادی ست. بنابراین شرایط خاص بیماری و دستور پزشک بر تمام این روزها مقدم است.
با تجویز پزشک حاذق طب سنتی و با قرائت آیت الکرسی، ذکر صلوات و طلب خیر از خداوند در هر روزی می توانید حجامت کنید.همچنین پرداخت صدقه و قرائت سوره های شریف معوذتین نیز وارد شده است.
عواقب انجام حجامت به صورت انفرادی و بدون نظارت پزشک به بعهده خود شخص خواهد بود.

 

تقویم حجامت چیست؟

تقویم حجامت نشان می‌دهد که بهترین روزها برای انجام این روش درمانی کدام هستند. این تقویم بر اساس احادیث و روایات معصومین (ع) تهیه شده است.

پزشکان طب سنتی از این تقویم برای برنامه‌ریزی زمان‌های مناسب برای انجام حجامت استفاده می‌کنند؛ البته بهتر است افرادی که زیاد از این روش درمان استفاده می‌کنند هم از روزهای مناسب برای انجام حجامت اطلاع داشته باشند.

 

بدترین و بهترین زمان‌ حجامت بر مبنای فصل

بهترین فصل برای حجامت، بهار است. در حدیثی از امام رضا (ع) آمده است:

«فصل بهار روح زمان‌هاست. در این فصل خون به هیجان در‌می‌آید و از حجامت در این زمان از سال باید استفاده شود.»

پس از بهار، به ترتیب اولویت، پاییز، تابستان و زمستان قرار می‌گیرند. در بهار هم بهترین ماه برای حجامت، فروردین است؛ به علاوه هفتم حزیران که در تقویم شمسی مطابق با ۳۰ خرداد است هم یکی از بهترین زمان‌ها برای انجام حجامت است.

آغاز زمستان یعنی دی ماه، به هیچ عنوان زمان مناسبی برای حجامت نیست؛ به جز مواردی که پزشک طب سنتی این کار را تجویز کند. در زمان‌هایی که فرد مجبور به انجام حجامت در زمان‌های نامناسب است بهتر است پنج کار زیر را انجام دهد:

قرائت آیت الکرسی
سه بار طلب خیر کردن از خداوند متعال
ذکر پر برکت و شریف صلوات
قرائت سوره‌های معوذتین (فلق و ناس)
پرداخت صدقه

بهترین روز های حجامت در سال ۱۴۰۰

روز های ۱۲ تا ۱۵ ماه قمری
روز های ۱۷ ، ۱۹ ، ۲۱ ماه قمری
آخرین پنجشنبه هر ماه قمری

روز های خاص حجامت ۱۴۰۰

روزهای ۷ و ۱۴ ماه رومی حزیران ( بر اساس روایتی از امام کاظم (ع) یا امام هادی (ع) )
اولین سه شنبه ماه رومی آذار ( بر اساس روایتی از امام صادق (ع)
روز های سه شنبه ای که مصادف با ۱۷ ، ۱۹ ، ۲۱ ماه قمری باشند

روزهای مناسب در تقویم حجامت ۱۴۰۰ (رنگ سبز)

روزهای مناسب برای حجامت شامل روزهای ۱۲ تا ۱۵، روزهای ۱۷،۱۹،۲۱ و پنجشنبه آخر هر ماه قمری می‌شود.

روزهای احتیاط (رنگ زرد)

روزهای چهارشنبه

روزهای نامناسب در تقویم حجامت ۱۴۰۰ (قرمز)

۱٫ روزهای جمعه

۲٫ ماه مبارک رمضان

۳٫ ماه رومی کانون اول (از ۲۳ آذر تا ۲۳ دی)

 

آیا حجامت واقعا مفید است؟

متخصصین حجامت ادعا می‌کنند این شیوه با ایجاد انباشت خون یا بندآوری خون در اطراف پوست عمل می‌کند. یعنی حجامت، جریان خون بدن فرد را در زیر کاپ‌ها، افزایش یا کاهش می‌دهد. خیلی از پزشکان، حجامت را به عنوان درمانی مکمل می‌دانند. یعنی حجامت می‌تواند بخشی از پروتکل درمان در علم پزشکی باشد و اثر خود را بگذارد.

آیا حجامت درد دارد؟

این سوال رایجی است که پاسخ آن منفی است. کاپ‌هایی که برای حجامت به کار می‌روند فقط احساس مکش و کشیدگی ایجاد می‌کنند، انگار که جاروبرقی روشنی را روی پوست‌تان بگذارید.

گاهی ممکن است کسی که حجامت را انجام می‌دهد به پوست‌تان روغن بزند و کاپ‌ها را حرکت بدهد که باز هم شما همان مکش را احساس خواهید کرد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا