آشپزی

6 غذای مخصوص سیزده بدر با طرز تهییه اصلی این غذا، غذاهای سیزده بدر

اسرار خانه داری و آشپری

اغلب غذا های مخصوص به سیزده بدر شامل غذا های مقوی از جمله جوجه کباب ، کباب یا غذاهای سنتی که با سبزی صحرایی درست می شود. و همچنین اش رشته و کاهو سکنجبین که برای عصرانه استفاده می کنیم. همچنین در بین این غذا ها می توانیم. به پلو گوشت و شوید باقالی از جمله مواردی است. که مخصوص سیزده بدر از این مورد استفاده می کنند.

غذا های مخصوص به سیزده بدر یا معمولا در صحرا با هم فکری یکدیگر غذای مورد علاقه خود را درست کنید. آیا می دانید. که غذا های محبوب در سیزده بدر دمی ، باقلا دمی ، بلغور و آش است. که این مورد نخود و لوبیا آن به این صورت است. که در خانه باید پخته شود. و اما در صحرا باید سبزی و رشته آن را بعد به آن اضافه کنید.

اما لازم است که بیان کنیم غذا های آماده مانند کباب که سریع آماده می شودند. بیشتر از قبل محبوبیت دارند. ولی سایت حالیشه برایتان آماده سریع غذاهای محبوب را آموزش می دهد. و فوت وفن آن را نشان می دهد.

غذاهای مخصوص سیزده بدر

لازم این به اعتقاد و آداب و رسوم شهر های مختلف ایران نسبت به برگزاری جشن سیزده بدر بپردازیم. معمولا در این جشن از غذا هایی استفاده می کنند. که دارای گیاهان صحرایی و سبزی هایی که در صحرا به وجود می آید استفاده می کنند. از این موارد می توان به خراسان اشاره کرد. که آشی با سبزی های صحرایی بار می گذارند. و یا در برخی مواقع از سمنو یا حلوا ها باید در سفره سیزده بدر استفاده شود. و در جنوب خراسان یا یزد و خور نان غلیف می پزند. با آرد و روغن و کنجد و لای آن سمنوست. در شمال ایران دوشاب حلوا عسل حلوا و انواع حلوهای برای سیزده بدر استفاده می کنند. و معمولا کباب ها هم استفاده می کنند. و به این صورت یک گوسفند که کاملا یا سفید یا سیاه باشد. بدون هیچ لکی بر روی بدن آن ها می کشند.و استفاده از کاهو و سکنجبین استفاده می کنند زیرا باعث برکت می شود.

جوجه کباب صحرایی مخصوص سیزده بدر

سیزده بدر

دو مدل از جوجه کباب وجود دارد. جوجه کباب زعفرانی یا جوجه کباب با آبلیمو و بدون زعفران. حال هر کدام از این موارد را که دوست دارید. باید یک شب قبل در این مواد خوابانده باشید. تا طعم و عطر آن را بگیرد.

بهتر نکته که در این قسمت لازم است. به آن توجه داشته باشید. این است که اگر به کباب نباید از دارچین یا سماق ، کاری و پودر لیمو استفاده کنید. در این لحظه سوال می شود. که این مواد که خیلی معطر هستند. چرا نباید از این استفاده شود؟ جواب این سوال این است. که زیرا استفاده از این مواد باعث این می شود. که گوشت مرغ ها بعد از سرخ شدن تلخ می شوند. بهتر است که زمانی کباب ها را به سیخ می کشید. بهتر است کباب گوشت و مرغ را با یکدیگر جدا بگذارید. و همچنین این مورد برای این اتفاق می افتد. که سرعت پختن و مقدار روی آتش موندن این دو با یکدیگر فرق دارند.

کباب کوبیده برای سیزده بدر

سیزده بدر

برای تهییه بهترین کباب کوبیده بهتر است. که مخلوط از گوشت قلوه گوسفند و مغز ران گوساله استفاده کنید. برای اینکه گوشت کباب خوبی داشته باشید.  باید گوشت کباب را  در یخچال نگهداری کنید. تا بیات شود. این گوشت را چند بار چرخ کنید. زیرا این مورد به بهتر ورز داده شدن گوشت کمک می کند. و به  متلاشی شدن گوشت کمک می کند. و در هنگامی که گوشت ورز داداه می شود. از حالت چسبندگی خارج می شود.

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده برای 6 نفر

گوشت چرخ کرده یک کیلو

پیاز 300 گرم یا یک پیاز بزرگ

زعفران سابیده شده یک قاشق غذا خوری

نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا یک کاسه بزرگ بردارید. و پیاز را بردارید. و آب پیاز را به خوبی بگیرید. به دلیل اینکه اگر پیاز آب داشته باشد. وقتی گوشت را به آن اضافه کنید. باعث می شود. که در زمانی که گوشت را کباب می کنید. ریخته می شود. و باعث می شود. هم کباب شیرین و بد مزه شود و لازم است. که بیان شود بهتر است. که در زمانی که پیاز را با گوشت مخلوط کردید. اگر آبی داشت حتما آب آن را در بین دو دست خود بچلانید تا بهتر شود.

این ماده ای که  درست کرده اید. را حتما به آن نمک و فلفل و زعفران و مقداری اب جوش اضافه کنید. و این مواد را به خوبی با دستانتان ورز دهید تا مایه کباب حالت چسبندگی پیدا کند. بهترین موفقیت شما در ساخت یک کباب کوبیده خوب این است. که حتما این گوشت ها به دستانتان بچسبد. انقدر این کباب را ورز دهید. تا پس از ورز دادن بتواید این مواد را به خوبی از ظرف جدا کنید. حالا این مخلوطی که درست کرده اید. به مدت 2 تا 3 ساعت درون یخچال نگهداری کنید. تا به اصطلاح به آن بگویند که عمل بیاید.

نکات به سیخ کشیدن کباب کوبیده

اولین مورد این است. که باید از سیخ های پهن برای این مورد باید استفاده کنید.

دومین مورد برای سیخ زدن این است. که یک ظرف آب باید زیر دست خود بگذارید. که دست خود را درهنگام سیخ زدن خیس کنید. حتی می توانید. در این قسمت از آب پیاز می توانید. برای خیس کردن دستان خود استفاده کنید.

سومین مورد این است. که در هنگام سیخ زدن گوشت کباب بهتر است. که یک گلوله از این ماده را در بالای سیخ قرار دهید. و بعد آن را به صورت تیکه تیکه به پایین بدهید. و بهتر است. که برآمدگی هایی در این قسمت ایجاد کنید. زیرا باعث مغز پخت شدن بهتر کباب می شود. و برای کباب های ساده و معمولی بهتر است. که از سیخ های معمولی که نه خیلی پهن و نه خیلی نازک هستند. استفاده کنید.

نحوه کباب کردن روی آتش

اگر آتشی که درست کرده اید. با ذغال و هیزم است. باید صبر کنید. تا شعله آن تمام شود و فقط ذغال بماند. این برای زمانی است. که شما برای آتش زدن هیزم های خود از مواد اشتعال زایی استفاده می کنید. و اگر در این لحظه کباب را بر روی آتش قرار دهید باعث می شود. که خاکستر های آتش بر روی این مواد ریخته شود. و بوی بد این مواد را امکان دارد بگیرد. پس صبر کنید تا به صورت کامل این مواد سوخته شود. و بعد کباب را بر روی آن قرار دهید. حال که سیخ های کباب را بر روی آتش قرار داده اید. بهتر است که بعد از چند لحظه که شروع به پختن می کند. سریع تر ان را بچرخانید. تا مغز پخت شود. اگر که این کباب ها را رها کنید. یک طرف آن پخته می شود. و یک طرف دیگر آن خام می ماند. و نپخته و باعث این می شود. که کباب متلاشی شود. و باعث می شود. که روی آتش بریزد.

پلو گوشت دیگی

سیزده بدر

مواد لازم برای 4 نفر

گوشت گردن گوسفند 2عدد

پیاز دو عدد

رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذا خوری

نمک ، فلفل ، چوب دارچین ، برگ بو به میزان لازم

آب لیمو ترش

برنج 4 پیمانه

طرز تهیه

پیاز را به صورت نگینی خورد کرده. و با مقداری از کمی روغن تفت دهید.  گوشت را با استفاده از قلمو کمی با زعفران تفت دهید. گوشت گردن را به همراه پیاز ها تفت داده به صورتی که کاملا سرخ شود. در این قسمت رب گوجه را کمی تفت دهید. و حالا مقدار مناسبی آب روی آن بریزید. و چند عدد برگ بو و چوب دارچین در اطراف این گوشت ریخته و این مواد به مدت 3 الی 4 ساعت بپزد. و بعد از آن اگر تمایل داشتید. و با مزاج شما سازگار بود چند حبه سیر و هویج را و یا کرفس را به آن اضافه کنید. و یا حتی می توانید. از فلفل دلمه ای استفاده کنید. این برای شرایطی است. که می خواهید. غذایی که می پزید. معطر تر خواهد شد. در اواسط پخت میزان مناسبی نمک به این آب گوشت اضافه کنید. و به این نکته هم توجه داشته باشید. که از ریختن نمک به صورت مستقیم بر روی گوشت پرهیز کنید .

در آخرین مرحله هم بهتر است. که برای عطر و طعم غذا  از مقداری زعفران بر روی آن استفاده کنید.

در آخر هم زمانی که یک پیمانه از آب گوشت باقی مانده و البته گوشت هم پخته شده بود. در این زمان چوب دارچین و برگ بو ها را خارج کرده. و سس گوشت را از صافی رد کنید. و برای سرو کردن هم با لیمو ترش در کنار چلو میل کنید. یک پیشنهاد دیگر هم وجود دارد. به این صورت است. که برنج را به صورت دمی با گوشت دم کنید. و در کنار آن از سیب زمینی خرد شده و گوجه تازه استفاده کنید. واین سبک هم می تواند. یک مدل دیگر در پخت این غذا باشد.

و لازم است که در ادامه درباره پخت یک غذا با یک روش دیگر را برایتان توضیح دهیم. به این صورت که دامغانی ها هم این مدل غذا را به این صورت درست می کنند. که تکه های گوشت را به همراه گوجه سیب زمینی و فلفل و پیاز و ادویه های دیگر در داخل زمین گذاشته. و ذغال های اجاق را روی آن ریخته به این صورت که آب گوشت در هنگام پختن به خورد گوشت می رود. این روش بسیار عالی در روز سیزده بدر می باشد.

شوید پلو باقلا با مرغ برای سیزده بدر

مواد لازم برای 4 نفر

باقلا سبز 2 پیمانه

برنج 4 پیمانه

پیاز 2 عدد درشت

گوشت مرغ 4 تکه ران یا سینه

سیر 2 حبه

شوید تازه خرد شده یا شوید خشک 3 قاشق غذا خوری

زعفران دم کرده 1 قاشق غذا خوری

نمک و فلفل سیاه به میزان لازم

زرد چوبه و روغن به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا پیازبه صورت خلالی تفت داده. و تا این پیاز ها طلایی شوند. پس از این موارد سیر را رنده کرده. و به پیاز در حال تفت اضافه کنید. و این تفت دادن باید در حدی باشد. که عطر سیر بلند شود. و تا این زمان تفت داده شود.

پس از  این تکه های مرغ را به آن اضافه کنید. و تمام قسمت های مرغ را به خوبی تفت داده شود. و 1 تا 2 لیوان آب به همراه مقداری نمک به آن اضافه کرده. و این مرغ ها با این مواد به صورت ملایم روی حرارت قرار دهید. تا بتوانند خوب پخته شوند.

حالا سراغ پخت باقالی پلو می رویم. برای پخت این باید به این صورت باشد. که مقداری آب را برای پختن برنج روی حرارت قرار داده. و همچنین مقداری نمک را به آن اضافه کرده. تا سریع تر جوش بیاید. و در این لحظه برنجی که از قبل خیس کرده بودیم. را به این اضافه می کنیم. و در این لحظه بسته به نوع برنج حدود 5 تا 10 دقیقه بگذارید. جوش بزند و در این آب جوشیده بپزد. در این لحظه برنج را در بین دو انگشت یا دندان خود قرار دهید. اگر وسط آن خام بود و اطراف آن پخته شده بود. یعنی برنج شما پخته شده است.

طرز تهیه باقالی در شوید پلو

در این قسمت در یک ظرف جدا باقالی ها را به مدت زمان 5 دقیقه در آب بجوشانید. و کف ایجاد شده. بر روی آن را بگیرید. و بعد از گذشت این مدت زمان سریع آن را آبکشی بکنید.

حالا برای ته دیگ آن باید مقداری روغن را در دیگ ریخته می توانید. از نان لواش یا سیب زمینی برای ته دیگ استفاده کنید. و بعد از اینکه ته دیگ را گذاشتید. مقداری برنج و باقلا سبز بر روی آن بریزید.

روی هر لایه از این برنج ها می توانید. شوید خشک یا شوید تازه بریزید. و طوری این برنج ها را درون قابلمه ریخته تا همه این مواد درون آن جا شود. و همچنین بعد از ریخته این برنج ها می توانید.  دم کنی را بر روی آن قرار داده. و به مدت زمان حدودا یک ساعت بگذارید. تا این برنج ها دم بکشد.

در 15 دقیقه پایانی پخت زعفران دم کرده را اضافه کنید. و پس از اینکه برنج دم کشید.  آن را به همراه مرغ زعفرانی سرو کنید. می توانید. آب و پیاز های داخل قابلمه را را هم داخل یک کاسه کوچک ریخته. و در کنار این غذا مخصوص سیزده بدر سرو کنید.

آش رشته برای سیزده بدر 

مهم ترین بخش در تهیه آش رشته مخصوص سیزده بدر سبزی آش رشته پس این یکی از نکته های مهم است .

کاهو و سکنجبین

توجه داشته باشید. که خوردن سکنجبین برای افرادی که سرفه می کنند. زیاد خوب نیست. و باعث تشدید سرفه آن ها می شود. اما در ادامه برایتان طرز ساخت سکنجبین را آموزش می دهیم.

مواد لازم

سرکه 1 لیوان

عسل 2.5 لیوان

آب 2 لیوان

گلاب و نعناع به میزان لازم

کاهو به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا سرکه و عسل و آب را مقداری با هم بجوشانید. در این زمان که این مواد با هم می جوشند. کف روی این ها را بگیرید. جوشاندن باید تا مرحله ای ادامه داشته باشد. که به یک چهارم این مواد برسد. یا به اصطلاح قوام بیاید. هر زمانی که مایع به غلظت مورد نظر برسد. یعنی سکنجبین شما آماده شده است. در آخر هم یک قاشق غذا خوری گلاب به آن اضافه کنید. تا عطر بهتری بگیرد. و می توانید بعد از خنک شدن آن را به عنوان شربت با کاهو میل کنید. در تهیه سکنجبین می توانید. از عرق نعناع هم استفاده کنید. یا از خود نعناع هم استفاده کنید. این کار به سکنجبین شما عطر و بوی خوبی می دهد .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا