9 فایده چشمگیر پیاز برای سلامتی

9 فایده چشمگیر پیاز برای سلامتی

اگرچه همه سبزیجات برای سلامتی مهم هستند ، اما انواع خاصی مزایای منحصر به فردی دارند. پیاز عضوی از تیره گیاهان گلدار آلیوم است که شامل سیر ، موسیر ، تره فرنگی و پیاز کوهی نیز می باشد.

این سبزیجات حاوی ویتامین ها ، مواد معدنی مختلف و ترکیبات گیاهی قوی هستند. که نشان داده شده است از بسیاری جهات باعث سلامتی می شوند.

در حقیقت ، خواص دارویی پیاز از زمان های بسیار قدیم شناخته شده است. زمانی که از آن برای درمان بیماری هایی مانند سردرد ، بیماری های قلبی و زخم های دهان استفاده می شد.

در اینجا 9 فواید چشمگیر پیاز برای سلامتی آورده شده است. اگر شما نیز به این موضوع علاقه مند هستید با حالیشه همراه باشید.

1. بسته بندی شده با مواد مغذی

پیاز غنی از مواد مغذی است ، به این معنی که کالری کمی دارد اما ویتامین و مواد معدنی زیادی دارد.

یک پیاز متوسط فقط 44 کالری دارد اما مقدار قابل توجهی ویتامین ، مواد معدنی و فیبر را تأمین می کند.

این سبزی به ویژه دارای ویتامین C زیادی است. این ماده مغذی در تنظیم سلامت سیستم ایمنی بدن ، تولید کلاژن ، ترمیم بافت و جذب آهن بسیار مهم است.

ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن شما عمل می کند. از سلول های شما در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند.

پیاز همچنین سرشار از ویتامین های گروه B است ، از جمله فولات (B9) و پیریدوکسین (B6) – که نقش اصلی در متابولیسم ، تولید گلبول های قرمز و عملکرد عصبی دارند.

سرانجام ، آنها منبع خوبی از پتاسیم هستند. این ماده معدنی مهم است و بسیاری از افراد فاقد آن هستند. عملکرد طبیعی سلولی ، تعادل مایعات ، انتقال عصب ، عملکرد کلیه و انقباض عضلانی همه به پتاسیم نیاز دارند.

2. با پیاز از سلامت قلب بهره مند شوید

پیاز حاوی آنتی اکسیدان و ترکیباتی است که با التهاب مقابله می کند ، تری گلیسیرید را کاهش می دهد و سطح کلسترول را کاهش می دهد. همه اینها ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

خواص ضد التهابی قوی آنها همچنین ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کرده و از لخته شدن خون محافظت کند.

کوئرستین یک آنتی اکسیدان فلاونوئیدی است که به شدت در پیاز غلظت دارد. از آنجا که یک ضد التهاب قوی است ، ممکن است به کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا کمک کند.

یک مطالعه در 70 فرد دارای اضافه وزن با فشار خون بالا نشان داد که دوز 162 میلی گرم در روز عصاره پیاز غنی از کوئرستین به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک را در حد 3-6 میلی متر جیوه در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.

همچنین نشان داده شده است که پیاز باعث کاهش سطح کلسترول می شود.

یک مطالعه در 54 زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نشان داد. که مصرف مقادیر زیاد پیاز قرمز خام (40-50 گرم در روز در صورت اضافه وزن و 50-60 گرم در روز در صورت چاقی) به مدت هشت هفته باعث کاهش LDL کل و “بد” می شود.

علاوه بر این ، شواهد حاصل از مطالعات حیوانی نشان می دهد که مصرف پیاز ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. از جمله التهاب ، سطح بالای تری گلیسیرید و تشکیل لخته خون

9 فایده چشمگیر پیاز برای سلامتی

3. مملو از آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از اکسیداسیون جلوگیری می کنند. فرایندی که منجر به آسیب سلولی می شود و به بیماری هایی مانند سرطان ، دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند.

پیاز منبع عالی آنتی اکسیدان است. در حقیقت ، آنها بیش از 25 نوع مختلف آنتی اکسیدان فلاونوئید دارند.

به ویژه پیاز قرمز حاوی آنتوسیانین است. رنگدانه های گیاهی ویژه ای از خانواده فلاونوئیدها که به پیاز قرمز رنگ عمیق می بخشد.

مطالعات متعدد جمعیتی نشان داده است که افرادی که غذاهای غنی از آنتوسیانین بیشتری مصرف می کنند خطر بیماری قلبی را کاهش می دهند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی 43،880 مرد نشان داد. که مصرف عادی تا 613 میلی گرم در روز آنتوسیانین با 14٪ کاهش خطر حملات قلبی غیرطبیعی ارتباط دارد.

به همین ترتیب ، یک مطالعه بر روی 93،600 زن نشان داد. کسانی که بیشترین مصرف غذاهای غنی از آنتوسیانین را دارند ، 32٪ کمتر از زنان با کمترین میزان مصرف دچار حمله قلبی می شوند.

علاوه بر این ، مشخص شده است که آنتوسیانین در برابر انواع خاصی از سرطان و دیابت محافظت می کند.

4. پیاز حاوی ترکیبات مبارزه با سرطان است

مصرف سبزیجات جنس آللیوم مانند سیر و پیاز با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها از جمله معده و روده بزرگ ارتباط دارد.

بررسی 26 مطالعه نشان داد که افرادی که بیشترین مقدار سبزیجات آلیوم را مصرف می کنند ، 22٪ کمتر از کسانی که کمترین مقدار را مصرف می کنند ، مبتلا به سرطان معده می شوند.

علاوه بر این ، بررسی 16 مطالعه بر روی 13333 نفر نشان داد که شرکت کنندگان با بیشترین میزان مصرف پیاز 15٪ کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف را دارند.

این خواص مبارزه با سرطان با ترکیبات گوگرد و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی موجود در سبزیجات آلیوم مرتبط است.

به عنوان مثال ، پیاز ، پیازون A را فراهم می کند. یک ترکیب حاوی گوگرد که نشان داده شده است که باعث کاهش تومور و کاهش سرعت گسترش سرطان تخمدان و ریه در آزمایش های لوله آزمایش می شود.

پیاز همچنین حاوی فیستین و کورستین ، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که ممکن است رشد تومور را مهار کند.

5. به کنترل قند خون کمک کنید

خوردن پیاز می تواند به کنترل قند خون کمک کند ، که به ویژه برای افراد دیابتی یا پیش دیابت بسیار مهم است.

یک مطالعه بر روی 42 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که خوردن 3.5 اونس (100 گرم) پیاز قرمز تازه بعد از چهار ساعت میزان قند خون ناشتا را حدود 40 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد.

علاوه بر این ، مطالعات حیوانات متعدد نشان داده است که مصرف پیاز ممکن است برای کنترل قند خون مفید باشد.

یک مطالعه نشان داد که موشهای دیابتی که به مدت 28 روز با غذای حاوی 5٪ عصاره پیاز تغذیه می کردند. قند خون ناشتا را کاهش داده و چربی بدن نسبت به گروه کنترل کمتر بود.

ترکیبات خاصی که در پیاز یافت می شود ، مانند ترکیبات کوئرستین و گوگرد ، دارای اثرات ضد دیابت هستند.

به عنوان مثال ، نشان داده شده است كه كورستین با سلولهای روده باریك ، لوزالمعده ، عضله اسكلتی ، بافت چربی و كبد برهم كنش دارد تا كنترل تنظیم قند خون در تمام بدن را انجام دهد.

6. پیاز تراکم استخوان را افزایش دهد

اگرچه لبنیات اعتبار زیادی برای تقویت سلامت استخوان دارند. اما بسیاری از غذاهای دیگر ، از جمله پیاز ، ممکن است به تقویت استخوان ها کمک کنند.

مطالعه ای روی 24 زن میانسال و یائسگی نشان داد کسانی که به مدت هشت هفته روزانه 3.4 اونس (100 میلی لیتر) آب پیاز مصرف کرده اند. تراکم مواد معدنی استخوان و فعالیت آنتی اکسیدانی آنها را در مقایسه با گروه کنترل بهبود داده اند.

مطالعه دیگری در 507 زن در دوران یائسگی نشان داد که کسانی که حداقل یک بار در روز پیاز می خورند ، 5 درصد تراکم استخوان بیشتر از افرادی است که یک بار در ماه یا کمتر می خورند.

بعلاوه ، این مطالعه نشان داد که زنان مسن که بیشتر اوقات پیاز می خورند. خطر شکستگی مفصل ران را بیش از 20 درصد در مقایسه با کسانی که هرگز آنها را نخورده اند کاهش می دهند.

اعتقاد بر این است که پیاز به کاهش استرس اکسیداتیو ، افزایش سطح آنتی اکسیدان و کاهش از دست دادن استخوان کمک می کند. که ممکن است از پوکی استخوان جلوگیری کرده و تراکم استخوان را تقویت کند.

9 فایده چشمگیر پیاز برای سلامتی

7. خواص ضد باکتری داشته باشید

پیاز می تواند با باکتری های بالقوه خطرناک مانند اشریشیا کلی (E. coli) ، سودوموناس آئروژینوزا ، استافیلوکوکوس اورئوس (S. aureus) و باسیلوس سرئوس (29) مبارزه کند.

بعلاوه ، نشان داده شده است که عصاره پیاز از رشد ویبریو وبا جلوگیری می کند. باکتری که یکی از نگرانی های مهم بهداشت عمومی در کشورهای در حال توسعه است.

به نظر می رسد کوئرستین استخراج شده از پیاز یک روش ویژه برای مبارزه با باکتری ها باشد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد. که کورستین استخراج شده از پوست پیاز زرد با موفقیت از رشد هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) و استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) جلوگیری می کند.

H. pylori باکتری مرتبط با زخم معده و برخی سرطان های گوارشی است. در حالی که MRSA باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک است که باعث ایجاد عفونت در قسمت های مختلف بدن می شود.

یک مطالعه آزمایش لوله ای دیگر نشان داد که کوئرستین به دیواره و غشای سلولهای E. coli و S. aureus آسیب می رساند.

8- سلامت گوارش را تقویت می کند

پیاز منبع غنی از فیبر و پری بیوتیک است که برای سلامت مطلوب روده لازم است.

پری بیوتیک ها انواع غیر قابل هضم فیبر هستند که توسط باکتری های مفید روده تجزیه می شوند.

باکتریهای روده از پری بیوتیک تغذیه می کنند و اسیدهای چرب کوتاه زنجیره ای ایجاد می کنند. از جمله استات ، پروپیونات و بوتیرات.

تحقیقات نشان داده است که این اسیدهای چرب زنجیره کوتاه باعث تقویت سلامت روده ، تقویت ایمنی ، کاهش التهاب و تقویت هضم می شود.

علاوه بر این ، مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک به افزایش پروبیوتیک ها مانند لاکتوباسیلوس و سویه های بیفیدوباکتریا کمک می کند. که باعث سلامت دستگاه گوارش می شوند.

یک رژیم غذایی غنی از پروبیوتیک ممکن است به بهبود جذب مواد معدنی مهم مانند کلسیم کمک کند. که ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشد.

پیاز به ویژه از نظر پروبیوتیک های اینولین و فروکتولیگوساکاریدها غنی است. این موارد به افزایش تعداد باکتریهای دوستانه در روده و بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کنند.

9. افزودن آسان به رژیم غذایی

پیاز یک ماده اصلی در آشپزخانه های سراسر جهان است.

آنها به غذاهای خوش طعم عطر و طعم می بخشند و می توان از آنها به صورت خام یا پخته لذت برد. ناگفته نماند ، آنها می توانند دریافت فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی را در شما تقویت کنند.

در اینجا چند نکته در مورد نحوه افزودن پیاز به رژیم غذایی وجود دارد:

  • از پیاز خام استفاده کنید تا به دستورالعمل گوآکامول خود یک عطر و طعم اضافه کنید.
  • پیاز پخته شده را با سبزیجات دیگر برای یک غذای فرعی سالم ترکیب کنید.
  • سعی کنید پیاز پخته شده را به غذاهای تخم مرغ دار ، مانند املت ، فریتاتا اضافه کنید.
  • گوشت ، مرغ را در پیاز تفت داده شده بریزید.
  • پیاز قرمز خرد شده را به سالاد مورد علاقه خود اضافه کنید.
  • یک سالاد غنی از فیبر با نخود ، پیاز خرد شده و فلفل قرمز درست کنید.
  • پیاز را درون ظرف های همزن بریزید.
  • سوپ پیاز دلمه ای و سبزیجات آماده کنید.

سخن پایانی

فواید مربوط به پیاز برای سلامتی بسیار چشمگیر است. این سبزیجات بسته بندی شده مواد مغذی حاوی ترکیبات قدرتمندی هستند که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی سرطان ها را کاهش دهند.

پیاز دارای خواص ضد باکتری است و سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد ، که ممکن است عملکرد ایمنی بدن را بهبود بخشد.

علاوه بر این ، آنها همه کاره هستند و می توانند برای افزایش عطر و طعم هر نوع غذایی مورد استفاده قرار بگیرند.

نظر شما در مورد این سبزی مغذی چیست؟ آیا از آن در غذاهای خود استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا