ورزش و تناسب اندام

آشنایی با ورزش های برای بهبود جریان گردش خون

تناسب اندام و ورزش

گردش خون سالم به احیای سریع تر عضلات و بدن کمک کرده، عملکرد ها و حرکات بدن را بهبود بخشیده. و احتمال ابتلا به بیماری های آسیب را نیز کاهش می دهد. اختلال در گردش خون در پاها می تواند، به بروز مواردی همچون ایجاد ورید های واریسی، درد پا، تورم و مواردی از این دست، منجر شود. در ادامه با بیان مطالبی در حالیشه  به بیان نکاتی جهت بهبود گردش خون در پاها می پردازیم.

آیا می دانید که حدود یک چهارم آمریکایی ها دچار مشکلات عروقی هستند؟ ورزش های مختلف می تواند. جریان خون در بدن را بهبود ببخشد. در ادامه ورزش های جالب و ساده ای را برای افزایش گردش خون برای شما به اشتراک می گذاریم با ما همراه باشید.

رقص

وقتی حرف بهبود جریان خون به میان می آید، رقص در انجام این کار خیلی موثر است. این ورزش سلامتی قلبی عروقی را بهبود داده، عضلات شکم را تقویت کرده .و حرکات روده را بهتر می کند.  این مورد  به گردش خون کمک می کند.

ورزش های مفید برای بهبود جریان خون

کسانی که زندگی بدون تحرکی دارند. نه تنها باید به تناسب اندامشان توجه کنند. بلکه باید به بهبود جریان خون بدنشان هم فکر کنند. نشستن های طولانی برای کار با کامپیوتر باعث خستگی شده. و این امر باعث آسیب رسیدن به بدن می شود. بنابراین لازم است تا به طور منظم ورزش کنید.

داشتن جریان خون خوب در بدن برای بهبود عملکرد حافظه، حفظ تمرکز، جلوگیری از تشکیل سموم و چابک و سرزنده  نگه داشتن مفاصل بدن ضروری است.

حرکت دوچرخه

بر روی کمر بخوابید. و دست ها را در کنار بدن خود  قرار دهید. پاها را از روی زمین بلند کنید. و حرکت دوچرخه انجام دهید. به طوری که یک  پا عقب پای دیگر جلو دقیقا مثل زمانی که روی دوچرخه نشسته اید. این کار باعث افزایش جریان خون می شود.

حرکت خم کردن زانو

هنگامی که بر روی زمین دراز کشیده اید. یک پا را خم کنید. و به سمت سینه و شکم ببرید. چند لحظه پا را در این حالت نگه دارید. و دوباره آن را باز کنید. این حرکت را با آرامش انجام دهید.

پیاده روی

پیاده روی ساده ترین و راحت ترین ورزش دنیاست. که به بهبود گردش خون کمک می کند. اگر وقت ندارید. هر روز به باشگاه بروید. پس سعی کنید. در برنامه ی روزانه تان حتما پیاده روی داشته باشد. حداقل ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی کنید. بعد از صرف ناهار در محل کار برای ۵ دقیقه در دفترتان راه بروید.

گردش خون

بهبود گردش خون در بدن با پیاده روی

با این که این مورد ساده به نظر می رسد. اما پیاده روی معمولی یکی از موثر ترین و مفید ترین انواع ورزش هاست. برای کسب اطمینان از موثر بودن پیاده روی باید حداقل 20 دقیقه بدون توقف راه رفت. در صورت تمایل به ورزش و تقویت بیشتر عضلات پا می توان یک مسیر شیبدار و رو به بالا را برای پیاده روی انتخاب کرد. هر چه شیب بیشتر باشد، فشار بیشتری به عضلات وارد می شود. این ورزش نه تنها هر گونه مشکل در بدن را تسکین داده. و مدیریت می کند. بلکه به کاهش خطر تشکیل ورید های واریسی نیز کمک می کند.

 شنا

اگر باشگاه رفتن را دوست ندارید. و آرزو می کنید. که کاری سرگرم کننده و جالب انجام بدهید. پس شنا انتخاب خوبی است. شنا کردن نه تنها لذت بخش است. بلکه شکل خوبی از فعالیت های جسمی است. که باعث بهبود جریان خون در بدن می شود.پس حتما این ورزش را امتحان کنید.

تقویت گردش خون در پاها با حرکت پل باسن

این تمرین عضلات باسن را فعال و تقویت کرده. و امکان حرکت مناسب تر را برای پا ها فراهم می کند.

 1.  به کمر بر روی زمین دراز کشیده، زانو ها را خم کرده و کف پا ها را بر روی زمین قرار دهید.
 2. بازو ها را در امتداد بدن و کف دست ها را بر روی زمین قرار دهید.
 3. پاهای خود را صاف نگه داشته. و به آرامی باسن خود را بالا بیاورید.
 4. این حرکت را به مدت 5 ثانیه نگه داشته و سپس به حالت اول باز گردید.
 5. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

بهبود گردش خون در پاها با بلند کردن پاشنه پا

این حرکت تمرینی عالی برای افزایش قدرت و انعطاف پذیری تاندون آشیل و عضله پشت ساق پا است. این تمرین نه تنها گردش خون را بهبود بخشیده بلکه عضلات را نیز تقویت کرده. تا در برابر آسیب دیدن مقاومت بیشتری داشته باشند.

 1. ایستاده و در حالی که کف پای خود را صاف بر روی زمین نگه داشته اید، پاشنه ی پای خود را بلند کنید.
 2. به مدت 5 ثانیه در این وضعیت مانده و سپس به حالت قبل بازگردید.
 3. این حرکت را 3 بار و در هر کدام 10 مرتبه تکرار کنید.

ایروبیک

ایروبیک یکی از ورزش هایی است. که به بهبود گردش خون کمک می کند. اگر به موسیقی علاقه مند هستید. به احتمال زیاد  این طرف و اون طرف  جنبیدن رو هم دوست دارید. ایروبیک می تواند شکل خوبی از ورزش باشد. و جنبه های خسته کننده ورزش های دیگر را از بین ببرد. می توانید به کلاس ایروبیک بروید. یا از فیلم آموزشی  که در فروشگاه ها و به صورت آنلاین موجود استفاده کنید.

تقویت گردش خون در پاها با بالا نگه داشتن آن ها

این حرکت به صورت کوتاه و بلند مدت عضلات کل پا را تقویت کرده. و جریان خون را بهبود می بخشد.

 1. بر روی کمر خود دراز کشیده. بازو ها را صاف در امتداد بدن قرار داده. و به آرامی با نگه داشتن یک پا، پای دیگر را از زمین بلند کنید.
 2. پا را تا حد ممکن و بدون احساس درد بالا برده و به مدت 5 ثانیه نگه دارید.
 3. به آرامی به حالت قبل بازگردید.
 4. این حرکت را 3 بار و در هر کدام 10 بار برای هر پا انجام دهید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا