دنیای مد

آموزش کراتینه کردن مو در خانه + نکاتی در مورد کراتینه کردن

آموزش کراتینه کردن مو در خانه + نکاتی در مورد کراتینه کردن

امروزه یکی از روش های رایج برای صاف کردن مو کراتینه کردن آن است. البته باید گفت کراتینه کردن مو علاوه صافی مو باعث احیاء موهای آسیب دیده نیز می شود. قبل از خرید ماسک یا هر محصول دیگری که برای مراقبت مو استفاده می شود بهتر است این مطلب را بخوانید.

در این مطلب ما سعی داریم نحوه کراتینه کردن مو در خانه را به شما آموزش دهیم. اگر شما نیز به دنبال این آموزش هستید با حالیشه همراه باشید.

منظور از کراتینه مو چیست؟

کراتین مو در حقیقت یک پلی پپتید است. مجموعه ای از آمینو اسیدهای لازم و ضروری را شامل می شود. برای مثال : آلانین, لوسئین, آرژنین و سیستئین. این آمینو اسیدها داخل فیبر مو نیز موجود است. آمینو اسیدها دیمر و سپس پلیمر می شوند. با پیوندهای سولفیدی S-S به یکدیگر متصل می شوند. این زنجیره طبیعی کراتین نام دارد.

لازم به ذکر است که کراتینه کردن مو یک عمل تخصصی است. به همین دلیل بهتر است این کار را به تنهایی انجام ندهید. اگر می توانید از یک دوست و یا دستیار در کنار خودتان کمک بگیرید.

کراتینه کردن مو چه فوایدی دارد

نحوه کراتینه مو بسیار با دقت و با حوصله باید انجام گیرد. در نتیجه فواید این ماده حیاتی به خوبی بر روی موهایتان ظاهر می شود. از فواید کراتینه کردن مو میتوان به موارد پایین اشاره نمود.

 • صافی موها
 • جلوگیری از وز شدن موها
 • احیا و ترمیم کوتیکول موها
 • رفع آسیب های جدی و ساختاری موها
 • صاف و لخت کننده موها و به خصوص موهای موج دار
 • رفع آسیب و خشکی موها

کراتینه کردن چه مضراتی دارد

در صورتی که مراحل کراتینه کردن موها درست و اصولی انجام گیرد و همه چیز درست پیش برود، آسیب یا خطر چندانی متوجه افراد نمی شود، اما از آنجا که درصد زیادی از افراد پرهیز و عدم استفاده از کار با مواد حاوی فرمالدهید را جدی نمی گیرند، بنابراین عوارض نسبتا سنگینی در میان مدت و بلندمدت متوجه شان خواهد شد.

روش غیر اصولی انجام کراتینه موها از دیگر مواردی است که منجر به بروز عوارض و مشکلاتی جدی برای موها می شود. استفاده از مواد غیر استاندارد، عدم پیروی از دستور العمل استفاده از مواد کراتین و نیز سوزاندن موها در هنگام اتو کشیدن موها. از جمله عوامل مهمی هستند که می توانند ایجاد دردسر کنند. و در نتیجه منجر به ریزش موها، شکنندگی و آسیب پذیری آن شوند، از این رو روش صحیح کراتینه کردن موها از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

کراتینه کردن گاهی باعث حساسیت پوستی می شود که برخی از افراد با این مشکل مواجه می شوند. این مشکل معمولا با التهاب و قرمزی پوست مو همراه است. اگر شما نیز پوست حساسی دارید بهتر است با یک متخصص در مورد کراتینه کردن مو مشورت کنید.

چگونه مو های خو را کراتینه کنیم

برای کراتینه کردن مو ابتدا این محصول را از یک برند معتبر خریداری کنید سپس مراحل زیر را انجام دهید.

 • بعد از تهیه محلول کراتینه مو موهایتان را به مدت چند بار به کمک شامپوی مخصوص کراتینه و یا شامپوهای ضعیف نظیر شامپو بچه بشویید. توجه داشته باشید که بعد از کراتینه کردن نمی توانید موهایتان را تا سه روز بشویید بنابراین بهتر است در این مرحله از آموزش کراتینه کردن مو تا جایی که امکان دارد موهایتان را به خوبی بشویید.
 • بعد از شستن و آبکشی موه ها آن ها را با کمک سشوار خشک کنید. اگر شما تمایل دارید از کراتین به عنوان روش ترمیمی موهایتان استفاده کنید بهتر است در این مرحله موها را کامل خشک کنید. اگر می خواهید مویتان را به روش برزیلی کراتینه کنید. باید موهایتان مقداری نم داشته باشد.
 • در این مرحله کراتینه مو باید موهای خود را به ۴ تا ۸ قسمت تقسیم کنید. که تقسیم بندی موها به حجم موهای شما بستگی دارد. اگر حجم موهایتان زیاد است بهتر است موهایتان را به بخش های زیادتری تقسیم کنید.
 • در مرحله بعدی نحوه کراتینه مو محلول کراتینه را درون ظرفی مناسب بریزید و با کمک فرچه و یا شانه محلول کراتینه را به فاصله ۱.۵ سانت از ریشه موها به موهایتان بمالید. توجه داشته باشید که نیازی نیست حجم زیادی از محلول را روی موها بمالید. و میزان محلول باید به اندازه ای باشد که همه موهای شما را پوشش دهد. و آن ها را مرطوب کند. بعد از اینکه محلول کراتینه را روی همه قسمت موهای خود مالیدید اگر جنس موهایتان معمولی است حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید. و اگر موهایتان فر و زبر است حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه صبر کنید تا محلول کراتینه روی موهایتان اثر بگذارد. در طول این مدت زمان نیز باید هر ۱۰ دقیقه موهایتان را از قسمت بالا به پایین شانه کنید سپس موهایتان را با کمک کلاه نایلونی بپوشانید تا اثر کراتینه روی موها بیشتر شود.
 • حال موهایتان را بشویید و شروع به خشک کردن آن ها با کمک سشوار کنید. توجه کنید که موها نباید بعد از زدن محلول کراتینه شسته شوند. مگر اینکه در دستورالعمل محلولی که استفاده کرده اید شستن موها قید شده باشد.
 • در این مرحله بعد از اینکه موها به صورت کامل خشک شد. با کمک اتوی مو با درجه ۴۰۰ تا ۴۵۰ شروع به صاف کردن موهایتان کنید. توجه داشته باشید مقدار حجم مویی که در اتو قرار می گیرد نباید زیاد باشد و هر دسته از موها را باید حدود ۷ تا ۸ مرتبه اتو بکشید و بعد از اتمام کار اتوی موها نباید موهایتان را خیس کنید.

سخن پایانی

کراتینه کردن مو یک عمل تخصصی است و نیاز به تجربه و دانش دارد. ما توصیه می کنیم که این عمل را در مراکز تخصصی انجام دهید. اگر تجربه این کار را ندارید از یکی از دوستان یا آشنایان که تجربه لازم را دارند کم بگیرید. استفاده از مواد مرغوب در این کار بسیار مهم است. پس بهتر است قبل از هرکاری به فکر تهیه لوازم و مواد مرغوب باشید.

نظر شما در مورد کراتینه کردن مو چیست؟ آیا از آن استقبال می کنید؟ یا ترجیح می دهید حالت طبیعی موهای خود را داشته باشد؟ لطفا نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا