چگونه اعتیاد خود را با روش های ابوعلی سینا ترک کنیم

چگونه اعتیاد خود را با روش های ابوعلی سینا ترک کنیم

یکی از انواع مواد مخدر قدیمی تریاک است. گفته می شود در حدود 77 سال قبل از میلاد مسیح بشر تریاک را کشف کرده است. انسان ها در ابتدا از آن به عنوان دارو مسکن استفاده می کردند. ولی با گذر زمان و مصرف آن متوجه شدند که ترک باعث وابستگی و اعتیاد مصرف کننده می شود. به همین دلیل استفاده از آن و تجارت آن ممنوع شد.

با این وجود افرادی بودند که به سمت این ماده اعتیاد آور کشیده می شدند. با روی آوردن بعضی از افراد به تریاک و وابسته شدن آن ها به این ماده مخدر بحث ترک اعتیاد این ماده مطرح شد.

راه های مختلفی برای ترک مواد وجود دارد که هر کدام از این راه ها با هم تفاوت هایی هم دارند. برخی مواد مخدر را به صورت ناگهانی ترک می کنند که این عمل بسیار خطرناک است. آن را مانند پرت شدن از بلندی تشبیه کرده اند. این پرت شدن با مرگ انسان روبرو میشود که اگر هم فرد را نکشد عوارض آن تا آخر عمر با افراد خواهد ماند.

تعدادی از کمپهای ترک اعتیاد افراد را با داروهایی مثل متادون ترک می دهند. باید بگوییم این کار اشتباه است زیرا فقط روش مصرف آنها عوض می شود. گاهی درمنزل با کمک دیگران وخانواده این نوع ترکها صورت می گیرد. اما آیا واقعا به تنهایی  و بدون کمک مشاورین و پزشک انسان میتواند ترک موفقیت آمیز و بی بازگشتی را داشته باشد. نوعی دیگر ترک اعتیاد به روش ابوعلی سینا وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اگر شما نیز به این موضوع علاقه مند هستید با حالیشه در ادامه مطلب همراه باشید.

ترک اعتیاد به روش های ابوعلی سینا

مواد مخدر در ابتدای مصرف طبع گرمی دارند و باعث می شوند که حالت سرخوشی به فرد دست بدهد. که به آن نشئگی می گویند. از طرفی وقتی زمان مشخصی از مصرف فرد گذشت طبع این ماده در بدن رو به سردی گرایش پیدا می کند. به این ترتیب اصطلاحا فرد خمار می شود. و برای جبران این سردی دوباره به سراغ مصرف مواد خواهد رفت.

ترک اعتیاد به هر روشی که اجرا شود نیازمند به یک اصل است. این اصل این است که شخص بیمار واقعا از بیماری خسته شده باشد. و بخواهد آن را با اراده و انگیزه قوی ترک کند. اگر این اراده نباشد فرد حتی به زور هم نمی تواند ترک اعتیاد موفقی داشته باشد و به محض دسترسی به مواد مصرف خواهد کرد.

در مرحله بعد دقت داشته باشید که از روش درست در ترک اعتیاد استفاده کنید. به یاد داشته باشید که داروهایی که با نام داروی گیاهی ترک اعتیاد در برخی مکان ها به فروش می رسد. معمولا حاوی موادی اعتیاد زا مانند متادون است.

در مرحله بعدی باید زمان مصرف را نامنظم کنید. همه افرادی که به مصرف مواد مخدر روی می آورند ، مصرف را در زمان های مشخصی انجام می دهند. یکی از بهترین راه کارهای ترک مواد مخدر این است که این نظم را به هم بزنید. فرض کنید فرد معتاد هر روز بعد از ناهار مواد روزانه مصرف می کند. او باید ساعت مصرف خود را به صبح یا بعد از ظهر تغییر دهد تا بتوان از این روش استفاده کند.

مرحله بعد کم کردن پله به پله مصرف است. به عنوان مثال در صورتی که شما مصرف روزانه یک گرم تریاک داشته اید. حال هر دو هفته یک چهارم از مصرف خود را کاهش دهید و این مقدار را آرام آرام به صفر برسانید. البته این موضوع را به یاد داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید مصرف را از حدی که مشخص کردید بالاتر ببرید. چون با این کار همه زحمات شما به هدر خواهد رفت.

چگونه اعتیاد خود را با روش های ابوعلی سینا ترک کنیم

براون از روش ابوعلی سینا برای ترک استفاده کرده است

براون یکی از کسانی است که توانسته به روش ابن سینا تریاک را ترک کند و نتیجه دلخواهش را هم گرفته است. به همین دلیل در بخش دیگری از کتابش در مورد انتخاب روش ترک تریاک ابن سینا می نویسد:

“تا جایی که خاطرم مانده این کار را بدین صورت انجام دادم. یکروز به جای آنکه تا بعد از شام منتظر بمانم، مقدار کمی تریاک، موقع صرف چای بعدازظهر کشیدم. و روز بعد صبر کردم تا بعد از خوردن شام، و بدین ترتیب مدت زمان بین دوبار مصرف را از ۲۴ ساعت به ۳۶ ساعت رساندم.”

“روز سوم تا دیروقت بیدار ماندم و درست قبل از خوابیدن مقدار کمی کشیدم. و روز چهارم، خیلی زودتر به رختخواب رفتم و موفق شدم که قبل از غلبه خماری به خواب روم و تا بعدازظهر روز پنجم تریاک نکشیدم. و در نتیجه مدت زمان بین دو بار مصرف بازهم طولانی‌تر و از ۳۶ ساعت به ۴۰ ساعت رسید.”

براون بدین ترتیب توانستم خود را از اعتیاد به مواد مخدر آزاد کند. او می گوید: “اطمینان دارم این روش از راه‌های دیگر که ممکن بود به سختی انجام شود راحت تر بود.”

سخن پایانی

روش ترک اعتیاد این سینا روشی بسیار ساده و در عین حال کاربردی است. که می تواند علاوه بر ترک عادت بد در پیشگیری از ایجاد عادت بد و همچنین ایجاد عادت خوب نیز کاربرد داشته باشد.

در کل روش ترک اعتیاد به روش ابوعلی سینا را می توان برهم زدن نظم نامید. در این روش ابتدا نظم زمان مصرف را برهم می زنیم و بعد از آن نظم مقدار مصرف را تغییر می دهیم. که این کار باعث از بین رفتن عادت و وابستگی بدن به مواد مخدر می شود.

نظر شما در مورد روش ابوعلی سینا چیست؟ آیا شما روش بهتری برای ترک اعتیاد سراغ دارید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا